Vladimír Lorenz

"Kazik"

O zakladateli našeho oddílu a legendě juda


Na trajektu na ostrov Ischia......
Na trajektu na ostrov Ischia......
Jak jsme ho všichni znali..........
Jak jsme ho všichni znali..........
Vladimír Lorenz a David Kůs - společná večeře po udělení 8. danu
Vladimír Lorenz a David Kůs - společná večeře po udělení 8. danu

Vladimír Lorenz (*1925 - †2010)

"Existovala jedna zásada: to, co jste řekl, jste nesměl nikdy odvolat. Jakmile jste povolil, v tu ránu z vás nadělali trhací kalendář. Takhle vás mučili jenom do doby, než došli k názoru, že vás nezlomí."

Vladimír Lorenz se narodil 20. srpna 1925 v Krompachách na Slovensku. Jako skaut se zúčastnil mobilizace v oddílech SOS v pevnosti Hanička. Po nacistické okupaci se zapojil do odboje v organizaci železničářů Modrá fronta. Za války byl vyhozen z reálky v Hradci Králové, když odmítl hajlovat. Poté přestoupil do Bechyně na odbornou keramickou školu.

V Bechyni se zapojil do odbojové skupiny knížete Alfonse Paara a zámeckého učitele Langa. V dubnu 1943 byl však Vladimír Lorenz prozrazen a zatčen. Gestapo jej krutě vyšetřovalo v Hradci Králové, na Pankráci a poté půl roku v pražském Petschkově paláci. Nakonec byl převezen do Terezína na Malou pevnost, kde čekal na soud. V Terezíně byl nasazován na nucené práce na stavbě podzemní továrny v Radobýlu a silnic v okolí. Počátkem roku 1945 byl Lorenz v Norimberku odsouzen k trestu smrti oběšením a stětím za přípravu velezrady a přechovávání zbraní. Smrti unikl 23 dní před vykonáním rozsudku, kdy spojenci rozbombardovali vězení. Konce války se dočkal ve vězení v Litoměřicích.

Vladimír Lorenz se celý život zajímal o Orient a japonská bojová umění. Hned po válce se setkal se svým budoucím celoživotním učitelem, japonským profesorem Kitayamou. Jako jeho asistent působil následujících 19 let.

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl Lorenz zatčen a dva měsíce vyšetřován v "Domečku" kvůli podezření z napojení na Západ. Ale nepromluvil, a tak byl propuštěn. V Hradci Králové založil judistický oddíl. V roce 1965 vycestoval do Japonska, kde studoval bojová umění přímo u japonských mistrů. Poté se Lorenz stal profesionálním trenérem, je zakladatelem aikida u nás. V roce 1961 založil na Balkáně oddíl JUDA pod názvem TJ Spoje Praha, dnes opět známý jako TJ Sokol Žižkov II.  V roce 2001 předal vedení klubu svému žáku a nástupci Davidovi Kůsovi. Společně pak v roce 2010 dovedli Sokol Žižkov mezi nejúspěšnější žákovské kluby v ČR. Vladimír Lorenz se účastnil tréninků až do léta 2009, kdy mu bylo zasvěceno nové dojo Budopartner. Téhož roku však onemocněl a posléze zemřel 7. března 2010 doma v Hradci Králové. Triumfu své metodiky na širokém sportovním poli a vítězství  se tak k naší nekonečné lítosti o půl roku nedožil...

Vladimír Lorenz v médiích:
Na památku pana Lorenze natočila ČT v rámci cyklu Neznámí hrdinové - pohnuté osudy unikátní dokumentární pořad mapující jeho životní cestu.
Pamět národa Český rozhlas

Autorská činnost:
Dr. Junyu Kitayama, Vladimír Lorenz, Sebeobrana, Kodokan goshin jutsu, Naše vojsko Praha, 1963.
Vladimír Lorenz, Karel Zrůbek, Judo technika chvatů v postoji, Praha : Olympia, 1991