Judo - bezpečný sport?

Často se ptáte, jestli je judo nebezpečné. Nebo jak moc je nebezpečné. A především pro děti.

Statisticky se judo celosvětově řadí mezi nejbezpečnější sporty vůbec. Překvapeni? Oproti nám jsou na tom taková sportovní odvětví jako fotbal a jiné míčové kolektivní sporty mnohem hůře. Je tomu tak, ačkoli se tyto sporty na první pohled mohou zdát bezpečnější.

A proč je judo bezpečnější? Je to především díky tomu, že primárním úkolem bojových umění je vždy chránit citlivá zranitelná místa na našem těle. A to především hlavu. Proto první dovedností, kterou se děti u nás naučí, je ovládat umění správně padat. Tím, že to zvládnou, se mohou následně posunout dál k nácviku chvatů v postoji. Zároveň tím také získávají základní průpravu pro schopnost správně upadnout při každodenních běžných situacích - na ulici, z kola a tak dále.

V našem klubu vyučujeme velmi propracovanou metodikou výuky pádů jak ofenzivní metodou (pro nadanější děti) tak defenzívní, pro děti které nemají takové pohybové nadání. Vypracovali jsme ji společně s Vladimírem Lorenzem jako součást naší komplexní výuky juda. Brzy vám jí nabídnu ve své dlouho připravované knize USILUJ O IPPON.

Judo je dnes oficiálně nejvšestrannějším sportem na světě. Protože dává dětem tolik opomíjený komplexní rozvoj pohybových schopností. My rovnoměrně zatěžujeme všechny svalové skupiny. Není tomu tak jako u mnoha jiných sporů, kdy děti namáhají například jenom jednu ruku a tělo se tím následně deformuje a vyvíjí nerovnoměrně. V judu je každodenní součástí tréninků gymnastická průprava, protahovací cviky a cviky na zvýšení kloubní pohyblivosti.

Dalším nezanedbatelným faktorem pro zachování bezpečnosti je, že v bojových uměních obecně platí zásada úcty a respektu k soupeři, jeho zdraví a nakonec i k jeho životu. Učíme děti vzájemné ohleduplnosti a toleranci. Při soutěžích judo existují striktní pravidla a na jejich dodržování se přísně dbá.

Je proto vyloučeno, aby někdo někomu způsobil úraz faulem. Fauly neboli zakázaná jednání jsou u nás naprosto výjimečné. Vždy převažuje úcta k našemu soupeři nebo k našemu kolegovi na tréninku. Určitě dáte za pravdu, že v kolektivních sportech typu fotbal nebo hokej budete tento faktor hledat hůře. Také proto má judo mezinárodní slogan: "Judo - more than sport" (judo - více než sport). A tak tomu skutečně je. Jsme životní cestou, nikoli jen sportem.

Je tedy judo bezpečný sport? Jistě se nevyhnete odřeninám, boulím, škrábancům a modřinám. Jedná se o kontaktní bojové umění. Tak jako všude i u nás se někdy stane horší úraz. Za mou více než třicetiletou praxi mi prošly rukama stovky dětí. Zaznamenal jsem za tu dobu dvě zlomeniny, z čehož se v jednom případě jednalo o vzácnou formu osteoporózy - nemoci řídnutí kostí, kterou jsme tímto objevili.

Když se mě proto ptáte, jestli je judo nebezpečné, dočkáte se pokaždé stejné odpovědi. Všem s úsměvem říkám, že jsem si už na tréninku zlomil malíček na noze, klíční kost, kotník a rozbil jsem si hlavu. Pokaždé ale když jsme hráli fotbal :-).

                                                                                                                                                                         David Kůs